Skip to content

www.kvepalai.lt
VĮ Tytuvėnų miškų urėdija  IMŪEPIS - Intelektuali miškų ūkio elektroninių paslaugų informacinė sistemaNeįgaliesiems


Sample Image

Sample Image

 

Apklausa

Kaip vertinate mūsų svetainę
 

Naujienų prenumerata

Vardas:
El.paštas:

Dabar naršo

fsc_ok.png
Transporto kontrolė - AKIS
Naujienos arrow Naujienos arrow Gilių tušti treti metai: ąžuolai pramečiuoja
Gilių tušti treti metai: ąžuolai pramečiuoja Spausdinti
 
 Sample Image
  Įprastais metais tokiu laiku giles jau būna išbarstę visi ąžuolai. Daug jų surinkdavo kėkštai, suėsdavo šėmai. Tačiau šiemet ir vieni, ir kiti liks neragavę šio skanėsto. „Kodėl taip nutiko?“ - paklausta bene geriausio ąžuolų žinovo Lietuvoje, Kėdainių miškų urėdo Juozo Girino.
„Ūkininko patarėjas“, Dainius Šepetys, Šiemet ąžuolai neparėmė kiaulių augintojų, 2015 11 10

Lietuvos miškuose šiais metais gilių nėra, o tai bloga žinia ne tik medelynus turintiems ir juose ąžuolų sėjinukus auginantiems žmonėms, bet ir smulkiesiems kiaulių augintojams bei gurmaniškos gilių kavos mėgėjams.
Melžiamoms karvėms ir penimiems jaučiams išnykus iš kaimiečių tvartų, vis tik kai kuriuose ūkeliuose, nors ir spaudžiant AKM replėms, dar girdėti kiaulių kriuksėjimas. Juk kiaulių auginimo tradicijai ypač ištikimi vyresniojo amžiaus žmonės, darbštūs kaimų pensininkai, kurie be šių gyvulių tvarte neįsivaizduoja savo gyvenimo.
Dalis tokių gyvulių laikytojų javų neaugina, o pašarus kiaulėms perka iš stambesniųjų ūkininkų. Tačiau žinant grūdų ir kiaulienos kainas parduotuvėse ar turgavietėse, toks „verslas“ daugeliui atrodo labai nepatrauklus. Bet ką daryti, jei taip norisi savos, ekologiškos kiaulienos?
Kaimo žmonės mena, kai prieš trejetą metų Lietuvos miškuose užderėjo kaip niekada gausus gilių derlius. Tada jie vos ne vežimais giles į savo namus vežė. Prisimenu, pamiškėje sutikta moteris, nešina dviem kupinais kibirais gilių, sakė, kad miške po ąžuolais gilių tiek daug, kad nors rieškučiais semk, štai du indus po 10 litrų pririnkusi vos per pusvalandį. Vėliau pensininkė dar papasakojusi, jog kasdien ji bent po kartą dviračiu atvažiuoja į mišką ir renka giles. Tada grūdai buvo labai brangūs, o giles kiaulės ėda ne kiek ne blogiau už miežius.
Gilių svarbą akcentuoja ir maistą iš kiaulienos ruošiantys virtuvės specialistai. Jie tvirtina, kad tik gilėmis šertų kiaulių mėsa yra itin aukštos kokybės.
Išskirtinės kokybės mėsos gaminių specialistai tikina, jog, norint pagaminti tikrą lietuvišką skilandį, laikantis senųjų tradicijų, reikia kiaulę prieš pjaunant visą mėnesį maitinti tik ąžuolo gilėmis.
Kalbant apie giles, negalima pamiršti iš jų ruošiamos kavos. Nors daugiausia gilių kavos Lietuvoje buvo išgeriama pokario laikotarpiu, kai stigo įprastos kavos pupelių, tačiau dabar, paaiškėjus, jog gilės neturi kofeino, ji vėl sparčiai populiarėja, ypač tarp sveikuolių.
Įprastais metais tokiu laiku giles jau būna išbarstę visi ąžuolai. Daug jų surinkdavo kėkštai, suėsdavo šėmai. Tačiau šiemet ir vieni, ir kiti liks neragavę šio skanėsto. „Kodėl taip nutiko?“ -klausėme bene geriausio ąžuolų žinovo Lietuvoje, Kėdainių miškų urėdo Juozo Girino. „Taip, šiemet gilių visiškai nėra. Nei ąžuolynuose, nei ant pavienių medžių. Taip nutiko todėl, kad ąžuolai pramečiuoja kas 5-7 metai. Pažiūrėjus į mano vedamą statistiką matyti, kad dvejus pastaruosius metus gilių beveik nebuvo, šiemet - tušti treti, jų dar gausiai nederės dvejus trejus metus, o tada jau sulauksime gausaus gilių derliaus“, - aiškino miškų urėdas.
Visos Lietuvos miškų urėdijos privalo surinkti nustatytą kiekį gilių, priklausantį nuo to, kokį miško plotą reikia užsodinti ąžuolų sėjinukais. Kėdainiečiai, kaip ir kitų rajonų miškų urėdijų specialistai, šiemet nesurinks nė po kelis kilogramus, nors J. Girinas tvirtino, kad gerais metais Kėdainių miškų urėdija surinkdavo net ir po 20 t gilių.
„Miškų atsodinimo reikmėms savo medelyne turime pakankamą kiekį skirtingo amžiaus ąžuolų sėjinukų. Juk žinant, kad ąžuolai pramečiuoja, o naują mišką reikia sodinti kasmet, tam privalome ruoštis iš anksto“, - šeimininkiškai išdėstė J. Girinas.
 
Paskutinį kartą atnaujinta ( 2015-12-01 )
 
www.kvepalai.ltkvepalai.ltwww.spargalkes.ltspargalkes.ltwww.tytuvenai.lttytuvenai.lt